HomeDahua PFS3009-8ET-96 9-Port Unmanaged Desktop Switch with 8 Port PoE
Previous product
PFS3005 4 port Switch itservicess
Back to products
Next product
Hikvision DS-2CD1023G0E-I itservicess
PFS3009-8ET-96 9-Port Unmanaged Desktop Switch with 8 Port PoE
350.00 د.إ Original price was: 350.00 د.إ.299.00 د.إCurrent price is: 299.00 د.إ.
9-Port Unmanaged Desktop Switch with 8 Port PoE
  • Model: PFS3009-8ET-96
  • Intelligent PoE.
  • Red port supports 90W IEEE802.3bt.
  • 8-pin assignment PoE power supply.
  • 250 m long distance PoE transmission.
  • PoE watchdog.
  • Wide working temperature.
Compare
Add to wishlist
SKU: 202002278 Categories: Dahua, PoE Switch Tags: 8PORT POE, Dahua, POE SWITCH
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Hardware
Included Power Adapter
Yes
PoE
Yes
Ethernet Port
8
Optical Port
0
Ethernet Port Speed
10/100 Mbps
Ethernet Port Uplink Speed
10/100 Mbps
Description of Function Slots
Port 1–8: 8 × RJ-45 10/100 Mbps (PoE)
Port 9: 1 × RJ-45 10/100 Mbps (Uplink)
Power Supply
External power supply: 48–57 VDC, 2–1.68 A
Operaing Temperature
–10 °C to +55 °C (+14°F to +131°F)
Operatng Humidity
5% – 95% (RH)
Power Consumpton
Idling: 1.5 W
Full load: 96 W
Performance
Layer
Layer 2
Management Type
No
Smart Managed Switch
No
Switching Capacity
1.8 Gbps
Packet Forwarding Rate
1.34 Mpps
Packet Buffer Size
768 kbit
MAC Table Size
2K
Communication Standard
IEEE 802.3; IEEE 802.3u; IEEE 802.3x
Feature
PoE Protocol
IEEE802.3af; IEEE802.3at; Hi-PoE; IEEE802.3bt
PoE Power
96 W
Power Consumption Management
PoE Pin Assignment
1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)
ePoE
Long Distance PoE Transmission
PoE Watchdog
General
Statics Protection
Air discharge: 8 kV
Contact discharge: 6 kV
Lighting Protection
Common mode: 4 kV
Differental mode: 2 kV
Net Weight
0.49 kg (1.08 lb)
Gross Weight
1.3 kg (2.87 lb)
Product Dimensions
190 mm × 100 mm × 30 mm (7.48″ × 3.94″ × 1.18″) (L × W × H)
Packaging Dimensions
267 mm × 239 mm × 77 mm (10.51″ × 9.41″ × 3.03″) (L × W × H)
Casing Material
Iron
Installation
Desktop mount; wall mount
Certifications
CE; FCC
Transmission Performance:
Switch power supply voltage 53V.
CAT5E/CAT6. Max. DC resistance < 10Ω/100m
Cable(m)
Load Capacity(W)
Bandwidth(Mbps)
IEEE802.3bt 90W
100
Hi-PoE 60W
100
IEEE802.3at 30W
Related
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “PFS3009-8ET-96 9-Port Unmanaged Desktop Switch with 8 Port PoE” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
-20%
IPC-HDW2439T-AS-LED-S2 itservicess
Compare
Close
Dahua 4MP Full-color Fixed-focal Eyeball Camera
4MP Dome IP, Dahua, IP Camera
350.00 د.إ Original price was: 350.00 د.إ.280.00 د.إCurrent price is: 280.00 د.إ.
> 4MP, 1/3" CMOS image sensor, low illuminance, high image definition
> Outputs 4MP (2560 × 1440) @ 25/30 fps, Max. supports 4MP (2688 × 1520) @ 20 fps
> H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate
> Built-in warm lights, max. illumination distance: 30 m
> IP67 protection
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
IPC-HDBW2831R-ZS itservicess
IPC-HDBW2831R-ZS itservicess
Close
Dahua 8MP Lite IR Vari-focal Dome IP Camera
8MP Dome IP, Dahua, IP Camera
550.00 د.إ
> 8MP, 1/2.7” CMOS image sensor, low illuminance, high image definition
> Outputs max. 8MP (3840 × 2160) @15 fps, and supports 2688×1520 (2688 × 1520) @25/30 fps
> Built-in IR LED, max IR distance: 40 m
> IP67, IK10 protection
Add to cart
Quick view
IPC-HDW2230T-AS-S2 itservicess
Dahua 2MP IR Eyeball Camera | 2230
2MP Dome IP, Dahua, IP Camera
> IP67 protection
IPC-2431SP-S-S2 BULLET 4MP itservicess
Dahua 4MP Lite IR Fixed-focal Bullet Camera
4MP Bullet IP, Dahua, IP Camera
> H.265 codec, high compression ration, ultra-low bit rate
> Built-in IR LED, max IR distance: 30 m
IPC-HFW2831SP-S-S2 itservicess
IPC-HFW2831SP-S-S2 itservicess
Dahua 8MP Lite IR Fixed-focal Bullet IP Camera
8MP Bullet IP, Dahua, IP Camera
DH-HAC-HFW1800THP-I4 8MP itservicess
Dahua 4K Real-time HDCVI IR Bullet Camera
Dahua, 8MP Bullet, Bullet Camera, HDCVI Camera
> Max. 4K resolution, real-time video transmission > CVI/CVBS/AHD/TVI switchable > Fixed lens (2.8mm; 3.6mm;6mm optional) > Max. IR length 40m, Smart IR > IP67, 12V±30%DC
HFW1509TLMP-LED itservicess
HFW1509TLMP-LED itservicess
Dahua 5MP Full-color HDCVI Bullet Camera
Dahua, 5MP Bullet, Bullet Camera, HDCVI Camera
> Max 25 fps@5MP (16:9 video output)
> 120 dB true WDR, 3D NR > 24/7 color imaging > 40 m illumination distance > CVI/CVBS/AHD/TVI switchable > 3.6 mm fixed lens (2.8 mm optional) > IP67, 12 V DC