HomeDahua PFS3005-4ET-60 5-Port Unmanaged Desktop Switch with 4-Port PoE
Previous product
XVR NVR Itservicess
Back to products
Next product
PFS3005 4 port Switch itservicess
PFS3005-4ET-60 5-Port Unmanaged Desktop Switch with 4-Port PoE
250.00 د.إ Original price was: 250.00 د.إ.180.00 د.إCurrent price is: 180.00 د.إ.
5-Port Unmanaged Desktop Switch with 4-Port PoE
  • Model: PFS3005-4ET-60
  • Intelligent PoE
  • Hi-PoE 60W (orange port)
  • 8-pin assignment PoE power supply
  • Long distance PoE
  • PoE watchdog
  • Wide working temperature
Compare
Add to wishlist
SKU: 202002280 Categories: Dahua, PoE Switch Tags: Dahua, POE 4PORT, POE SWITCH
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Hardware Feature
Ethernet Port
Port 1-4: 4 × RJ-45 10/100M (PoE)
Port 5: 1 × RJ-45 10/100M (uplink)
PoE Power Consumption
Port 1 ≤ 60 W (Hi-PoE)
port 2-4 ≤ 30 W
total ≤ 60 W
Power Consumption
Idling: 0.8 W
Full load: 60 W
Standard
IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x
PoE
PoE Protocol
IEEE802.3af/ IEEE802.3at/ Hi-PoE
Power Supply Pin
1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)
Long Distance
250 m long distance PoE transmission
PoE Power Management
Yes
PoE Watchdog
Yes
Performance
Switching Capacity
1.8 Gbps
Packet Forwarding Rate
744 Kbps
Packet Buffer Memory
1 Mbit
Flow Control
Enable by default
Working Temperature
–10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F)
Application Humidity
5%– 95% (RH)
General
Power Input
48 V – 57 V DC
Lighting Protection
Common mode: 4 kV
Differential mode: 2 kV
ESD Protection
Air discharge: 8 kV
Contact discharge: 6 kV
Wall-mount Installation
Anti-theft Lock Hole
Weight
0.30 kg (0.64 lb)
Dimension
130 mm × 85 mm × 26 mm (5.12″ × 3.35″ × 1.02″)
Related
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “PFS3005-4ET-60 5-Port Unmanaged Desktop Switch with 4-Port PoE” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
IPC-HFW2831SP-S-S2 itservicess
IPC-HFW2831SP-S-S2 itservicess
Compare
Close
Dahua 8MP Lite IR Fixed-focal Bullet IP Camera
8MP Bullet IP, Dahua, IP Camera
400.00 د.إ
> 8MP, 1/2.7" CMOS image sensor, low illuminance, high image definition
> Outputs max. 8MP (3840 × 2160) @15 fps, and supports 2688×1520 (2688 × 1520) @25/30 fps
> H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate
> Built-in IR LED, max IR distance: 30 m
> IP67 protection
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
IPC-HDBW2230EP-S-S2 itservicess
Close
Dahua 2MP Lite IR Fixed-focal Dome IP Camera
2MP Dome IP, Dahua, IP Camera
200.00 د.إ
> 2MP, 1/2.7” CMOS image sensor, low illuminance, high image definition
> Outputs 2MP (1920 × 1080)@25/30 fps
> IP67, IK10 protection
Add to cart
Quick view
HDW1239T1-LED-S5 itservicess
Dahua 2MP Lite Full-color Fixed-focal Eyeball IP Camera
2MP Dome IP, Dahua, IP Camera
> Outputs max. 2MP (1920 × 1080) @25/30 fps
> Built-in LEDs, max LED distance: 15 m
> IP67 protection
-22%
IPC-HFW-2439SP-SA-LED S2 itservicess
Dahua 4MP Lite Full-color Fixed-focal Bullet Camera
4MP Bullet IP, Dahua, IP Camera
360.00 د.إ Original price was: 360.00 د.إ.280.00 د.إCurrent price is: 280.00 د.إ.
> 4MP, 1/3" CMOS image sensor, low illuminance, high image definition
> Outputs 4MP (2560 × 1440) @ 25/30 fps, Max. supports 4MP (2688 × 1520) @ 20 fps
> Built-in warm lights, max. illumination distance: 30 m
-13%
DH-IPC-HFW2431TP-ZS-S2 BULLET 4MP itservicess
Dahua 4MP Lite IR Vari-focal Bullet Camera
> Built-in IR LED, max IR distance: 60 m
HFW1239S1-LED-S5 itservicess
Dahua 2MP Lite Full-color Fixed-focal Bullet IP Camera
2MP Bullet IP, Dahua, IP Camera
DH-IPC-HFW2230SP-S-S2 itservicess
Dahua 2MP Lite IR Fixed-focal Bullet IP Camera | 2230
-20%