HomeDahua Dahua PFS3218-16ET-135 16 Port Intelligent PoE Switch
Previous product
Hikvision 7608NI-Q2 itservicess
Back to products
Next product
Dahua PFS3125-24ET-190 itservicess
Dahua PFS3218-16ET-135 16 Port Intelligent PoE Switch
950.00 د.إ Original price was: 950.00 د.إ.750.00 د.إCurrent price is: 750.00 د.إ.
PFS3218-16ET-135
  • Intelligent PoE
  • PD Alive(PoE Watchdog) \
  • Long Distance PoE Transmission
  • Smooth Transmission
  • Wide Working Temperature: –10 to 55°C (14°F to 131°F)
  • Port Isolation
Compare
Add to wishlist
SKU: 202002277 Categories: Dahua, PoE Switch Tags: 16Port PoE Switch, Dahua, POE SWITCH
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Performance
Layer
Layer 2
Managed
No
Switching Capacity
7.2 Gbps
Packet Forwarding Rate
5.3568 Mpps
Packet Buffer Memory
4 Mbit
MAC Table Size
8K
Standards Compliance
IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x, IEEE802.3ab, IEEE802.3z
Hardware Feature
Standard Power Supply
Yes
PoE
Yes
Ethernet Port
16
Optical Port
2
Ethernet Port Rate
100 Mbps
Optical Port Rate
1 Gbps
Number of Bussiness Card Slots
“Port 1–16: 16 × RJ45 10/100 Mbps
Port 17–18: 2 × RJ45 10/100/1000 Mbps (uplink)
Port 17–18: 2 × SFP 1000 Mbps (uplink) (combo)”
Power Supply
100V AC–240V AC
Operating Temperature
–10°C to 55°C (14°F to 131°F)
Operating Humidity
10%–90%
Storage Humidity
5%–95%
Power Consumption
“Idling: 5W
Full load: 135W”
PoE
PoE Standard
IEEE802.3af, IEEE802.3at, Hi-PoE
PoE Budget
Port 1–2≤60W, Port 3–16≤30W, total≤135W
PoE Pin Assignment
PoE/Hi-PoE: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)
Long Distance PoE Transmission
Function
VLAN
Port Isolation
QoS
System Maintenance
PD Alive
General
ESD
Air discharge: 8kV
Contact discharge: 6kV
Thunderproof
Common mode: 4kV
Differential mode: 2kV
Dimensions
440 mm × 300 mm × 44 mm (17.32″ × 11.81″ × 1.73″)
Packaging Dimensions
527 mm × 412 mm × 110 mm (20.75″ × 16.22″ × 4.33″)
Related
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Dahua PFS3218-16ET-135 16 Port Intelligent PoE Switch” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
IPC-2431SP-S-S2 BULLET 4MP itservicess
Compare
Close
Dahua 4MP Lite IR Fixed-focal Bullet Camera
4MP Bullet IP, Dahua, IP Camera
250.00 د.إ
> 4MP, 1/3” CMOS image sensor, low illuminance, high image definition
> Outputs 4MP (2560 × 1440)@25/30fps, Max. supports 4MP (2688 × 1520)@20 fps
> H.265 codec, high compression ration, ultra-low bit rate
> Built-in IR LED, max IR distance: 30 m
> IP67 protection
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
DH-HAC-HFW1800THP-I4 8MP itservicess
Close
Dahua 4K Real-time HDCVI IR Bullet Camera
Dahua, 8MP Bullet, Bullet Camera, HDCVI Camera
> Max. 4K resolution, real-time video transmission > CVI/CVBS/AHD/TVI switchable > Fixed lens (2.8mm; 3.6mm;6mm optional) > Max. IR length 40m, Smart IR > IP67, 12V±30%DC
Add to cart
Quick view
HFW1509TLMP-LED itservicess
HFW1509TLMP-LED itservicess
Dahua 5MP Full-color HDCVI Bullet Camera
Dahua, 5MP Bullet, Bullet Camera, HDCVI Camera
> Max 25 fps@5MP (16:9 video output)
> 120 dB true WDR, 3D NR > 24/7 color imaging > 40 m illumination distance > CVI/CVBS/AHD/TVI switchable > 3.6 mm fixed lens (2.8 mm optional) > IP67, 12 V DC
HFW1509TP-LED itservicess
HFW1509TP-LED itservicess
Dahua 5MP Full-color HDCVI Bullet Camera | 1509TP
> 120 dB true WDR, 3D NR > 24/7 color imaging > 20 m illumination distance > CVI/CVBS/AHD/TVI switchable > 3.6 mm fixed lens (2.8 mm optional) > IP67, 12 V DC
-29%
DH-IPC-HDBW1431EP 4MP itservicess
Dahua 4MP Entry IR Fixed-focal Dome IP Camera
4MP Dome IP, Dahua, IP Camera
280.00 د.إ Original price was: 280.00 د.إ.200.00 د.إCurrent price is: 200.00 د.إ.
> Outputs 4MP (2560 × 1440) @25/30 fps, and supports max. 4MP (2688 × 1520) @20 fps
> H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate > Built-in IR LED, max. IR distance: 30 m
> IP67, IK10 protection
IPC-HFW2231SP-S-S2 itservicess
IPC-HFW2231SP-S-S2 itservicess
Dahua 2MP Lite IR Fixed-focal Bullet IP Camera
2MP Bullet IP, Dahua, IP Camera
> IP67 protection
IPC-HFW-1230S1-S5 itservicess
IPC-HFW-1230S1-S5 itservicess
Dahua 2MP Bullet IP Camera
> 1/2.8 " Progressive Scan CMOS > H.265& H.264 dual-stream encoding > 25/30fps@1080P(1920×1080) > DWDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC > Multiple network monitoring: Web viewer, CMS(DSS/PSS) & DMSS > 2.8 mm fixed lens (3.6mm optional) > Max IR LEDs Length 30m > IP67, PoE
DH-HAC-HFW2231EP 2MP itservicess
Dahua 2MP Starlight HDCVI Bullet camera
Dahua, 2MP Bullet, Bullet Camera, HDCVI Camera, IP Camera
  • 3.6mm (87°) fixed lens